Digital salgsoppgave

Amtmand Bangs gate 6B

  • 3019 Drammen
  • Drammen kommune

Dette objektet er solgt!

Vi gjør oppmerksom på at denne tjenesten kan gjøre feil

Tjenesten «Spør om boligen» er KI-drevet med blant annet OpenAI sin GPT-motor, og kan derfor gi ufullstendige svar. Tjenesten er ment for å gi korte svar på de fleste spørsmål om boligen, men feil/uklarheter kan dessverre oppstå. Tjenesten kan ikke foreta skjønnsmessige og/eller rettslige vurderinger.

Ved å velge å benytte tjenesten bekrefter du å være kjent med dette, og at opplysningene som fremkommer ikke er tilstrekkelig til å inngi bud eller inngå avtale om kjøp. Som interessent/budgiver er du selv ansvarlig for å gjøre deg kjent med opplysningene om boligen som gis i salgsdokumentene slik som bla. tilstandsrapport, salgsoppgave og egenerklæring.

Aia Eie profilbildeHei! Jeg er AIA, vår virtuelle meglerassistent ✨

Spør meg om det du lurer på, og jeg skal forsøke å finne svarene for deg.

Du kan bruke et naturlig språk, og stille spørsmål som:

  • "Hvordan er utsikten?"
  • "Er det noe i tilstandsrapporten jeg bør merke meg?"

Takk for tilbakemeldingen!

Det gjøres oppmerksom på at tjenesten «Spør om boligen» er KI-drevet med blant annet OpenAI sin GPT-motor, og kan derfor gi ufullstendige svar. Tjenesten er ment for å gi korte svar på de fleste spørsmål om boligen, men feil/uklarheter kan dessverre oppstå. Tjenesten kan ikke foreta skjønnsmessige og/eller rettslige vurderinger. Opplysningene som fremkommer ved bruk av denne tjenesten er ikke tilstrekkelig til å inngi bud eller inngå avtale om kjøp. Som interessent/budgiver er du selv ansvarlig for å gjøre deg kjent med opplysningene om boligen som gis i salgsdokumentene slik som bla. tilstandsrapport, salgsoppgave og egenerklæring.
Velkommen til Amtmand Bangs gate 6B! Presentert av John-Amund Høistad v/ EIE eiendomsmegling En sjarmerende og arealeffektiv enebolig med en ettertraktet beliggenhet i det ikoniske "engelske kvartal" på Bragernes
Handlinger

Kontakt megler

Uansett hva du lurer på, svarer vi deg gjerne. Vi stiller bransjens høyeste krav til oss selv, og skreddersyr råd og løsninger for hver enkelt kunde.
Prisantydning
Objektet er solgt!
Sjarmerende enebolig over 3 plan | 2 p-plasser | Hage | Idyllisk, tilbaketrukket og sentrumsnært villaområde
Boligtype
Enebolig
Eierform
Eierseksjon
Antall soverom
1 soverom
Etasje
3
Internt bruksareal (BRA-i)
72 m²
Bruksareal (BRA)
72 m²
Kommunale avgifter
kr 9 913,- / år
Prisantydning
kr 4 200 000,-
Omkostninger
kr 117 440,-
Totalpris
kr 4 317 440,-
Byggeår
1924
Matrikkel
knr. 3301, gnr. 114, bnr. 17, snr. 3
Oppdragsnummer
46250118
Prisantydning4 200 000,-
Pantattest kjøper240,-
Tingl.gebyr pantedokument500,-
Tingl.gebyr skjøte500,-
Tryg Boligkjøperpakke - andel/aksje/eierseksjon (valgfri)9 950,-
2,5% dokumentavgift106 250,-
TOTALPRIS4 317 440,-

Som interessent eller budgiver er du selv ansvarlig for å gjøre deg kjent med informasjonen om boligen som fremgår av salgsdokumentene. Det tas forbehold om eventuelle feil i den digitale salgsoppgaven, og det henvises til PDF-versjonen.

  • Eiendom

    Amtmand Bangs gate 6B, 3019 Drammen

    Matrikkel

    knr. 3301, gnr. 114, bnr. 17, snr. 3

    Boligtype

    Enebolig

    Eierform

    Eierseksjon

    Arealer

    Totalt BRA 72 kvm består av:
    - BRA-i (internt bruksareal): 72 kvm

    Antall soverom

    1

    Etasje

    3

    Byggeår

    1924

    Tomt

    Tomt på 605 kvm

    Prisantydning

    4 200 000 kr

    Totalpris inkl. fellesgjeld

    kr 4 200 000,- (Prisantydning)

    Omkostninger:
    kr 240,- (Pantattest kjøper)
    kr 500,- (Tingl.gebyr pantedokument)
    kr 500,- (Tingl.gebyr skjøte)
    kr 9 950,- (Tryg Boligkjøperpakke - andel/aksje/eierseksjon (valgfri))
    kr 106 250,- (Dokumentavgift)
    --------------------------------------------------------
    kr 11 190,- (Omkostninger totalt ved prisantydning)
    --------------------------------------------------------
    kr 4 317 440,- (Totalpris inkl omkostninger)

    Energimerke

    Gul G

    Oppdragsnummer

    46250118

    Selger

    Johan Peter Kraugerud

    Kommunale avgifter

    Kr. 9 913 pr. år.
  • Standard

    1.Etasje
    Entré
    Trivelig entré med plass for oppheng av yttertøy. Fra entréen er det trappeadkomst til kjeller og 2. etasje samt et praktisk separat toalettrom.

    Stue
    Boligen har en lys og innbydende stue med laminat på gulv, lysmalte vegger og panel i himling. Store vindusflater gir godt med naturlig lys og en god romfølelse. Det er delvis åpen løsning mellom kjøkken og stue, og rommet har fin plass til både sofa og spisebord i forbindelse med kjøkkenet. Rommet varmes effektivt opp av en moderne peisovn i tillegg til en varmepumpe.

    Kjøkken
    Praktisk kjøkken med godt med benke- og skapplass. Kjøkkenet har godt med lysinnslipp fra vindsuflatene. Kjøkkenet er utstyrt med innredning fra IKEA med glatte fronter og laminat benkeplate. Hvitevarer er frittstående.


    Toalettrom
    I denne etasjen finner vi også et praktisk toalettrom.

    2.Etasje
    Bad
    I denne etasjen finner vi et lyst baderom fra 2015. Baderommet ligger praktisk til med enkel adkomst fra soverommet.

    Soverom
    Lyst og pent soverom med furugulv, slette vegger kombinert med en dekorativ teglsteinsvegg og panel i himlingen. Rommet har fin plass til dobbeltseng, nattbord og kommoder.

    Kjeller
    Kjelleren er i dag innredet med vaskerom og kjellerstue. Etasjen er imidlertid ikke godkjent for varig opphold. For mer informasjon, se pkt. "midlertidig brukstillatelse og ferdigattest".

    Tilstandsrapport og byggemåte

    Selger har i forbindelse med salget innhentet en tilstandsrapport fra Stavern Taksering AS, datert 07.06.2025. Rapporten er en teknisk gjennomgang av boligen og angir eventuelle byggetekniske avvik, samt kostnadsoverslag for eventuelle oppgraderinger. Tilstandsrapporten og selgers egenerklæring er en del av denne salgsoppgaven og må leses nøye av interessenter før det legges inn bud. Kjøper anses kjent med de opplysninger som tydelig gis i en offentlig godkjent tilstandsrapport, og kan følgelig ikke reklamere på belyste forhold. Vi vil gjøre spesielt oppmerksom på viktigheten av å lese igjennom rapportens TGIU (tilstandsgrad ikke undersøkt), samt TG2 og TG3 som angir avvik fra normal slitasje, høy alder, bygningsdel som må utbedres, og lignende. Det følgende er hentet fra den bygningssakkyndiges beskrivelse av boligen:   
      
    Liten sjarmerende enebolig over 2 plan med kjeller. Boligen holder god normal standard med bl.a. flislagt bad med varmekabler. Takhøyden i stue er 2,52 m. Belegg, tregulv og flis på gulv i alle oppholdsrom. Lys og pen stue med vindusflater som sikrer gode lysforhold. Kjøkkenløsning fra IKEA med glatte fronter, laminat benkeplate, godt med skap/benkeplass og frittstående hvitevarer. Boligen har noe oppgraderings behov, avvik som vi har gitt TG2 og TG3 som en eventuelt kjøper bør lese nøye. Alle bygningsdeler er vurdert og beskrevet i rapporten under de forskjellige avsnitt.
      
    Boligen har fått følgende TG3:  

    Etasjeskille /gulv mot grunn:

    Det er målt høydeforskjeller på over 30 mm gjennom hele rommet. Tilstandsgrad 3 gis med bakgrunn i standardens krav til godkjente måleavvik.

    Det er mål høydeforskjell i kjellerstue på 22 mm gjennom hele rommet. på kjøkken i 1. etasje er det målt høydeforskjell på 48 mm. Og på soverom 2. etasje er det målt 71 mm høydeforskjell.

    Kostnadsestimat: 50.000 - 100-000

    Boligen har fått følgende TG2:  

    Nedløp og beslag:
    Det er ikke tilfredsstillende bortledning av vann fra taknedløp ved grunnmur.
    Tak over inngangsparti har ikke nedløp fra takrennen, kun utkast oppe ved takrennen.

    Takkonstruksjon/loft:
    Det er begrenset/dårlig ventilering av takkonstruksjonen.
    Lufting/ventilering bør forbedres.

    Vinduer - 2:
    Det er påvist tegn på innvendig kondensering av enkelte vindusglass.
    Forventet levetid for vinduer er 20 til 60 år ved riktig montering.

    Kondensering på enkelte glass har medført fuktskader i treverk som kan medføre utskiftningsbehov av enkelte vinduer.

    Radon:
    Det er ikke foretatt radonmålinger, og bygget er heller ikke utført med radonsperre.

    Innvendige trapper:
    Åpninger i rekkverk er større enn dagens forskriftskrav til rekkverk i trapper.
    Det mangler håndløper på vegg i trappeløpet.

    Våtrom;
    Overflater vegger og himling:
    Det er vindu/dør med ikke fuktbestandige materialer i våtsonen. Løsningen eller byggematerialet er uegnet. Det er påvist svertesopp i silikonfuger.
    Det er montert panelovn på trepanel plater som er uegnet materiale i våtsonen.

    Overflater gulv:
    Det er muligheter for at det kan forekomme vannlekkasje på våtrommet hvor vann ikke vil gå i sluk.
    Det er påvist høydeforskjell fra topp slukrist til gulv/synlig topp membran ved dørterskel er mindre enn 25 mm.
    Det er påvist avvik i fallforhold til sluk i forhold til krav i forskrift på byggetidspunktet.
    Det er ikke 1:100-fall på hele gulvet utenfor dusjsonen eller oppkant ved dørterskel med membran/vanntett sjukt 15 mm. over ferdig gulv. Ved en eventuell lekkasje er det ikke tilstrekkelig fall som leder til sluk før vannet kan treffe dørterskel.

    Sluk/membran/tettesjikt:
    Membran kan ikke konstateres (ikke synlig og det foreligger heller ikke dokumentasjon).

    Sanitærutstyr og innredning:
    Det er ikke 10 cm åpning under dusjvegg/oppkant hvor lekkasjevann, utenfor dusjen, kan komme til sluk.

    Toalettrom 1. etasje:
    Overflater og konstruksjon:
    Toalettrom mangler tilluftsventilering. feks spalte/ventil ved dør.

    Varmtvannstank:
    Det er ikke påvist tilfredsstillende avrenning eller annen kompenserende løsning fra varmtvannstank.
    Det er påvist ikke tilfredsstillende el-tilkobling av varmtvannstank iht. gjeldende forskrift.
    Det er påvist at varmtvannsbereder er over 20 år.
    Det er registrert rustangrep ved rørinnføring.

    Elektrisk anlegg:
    På grunn av alder på anlegget generelt og følgende avvik gis TG2 og anbefaling om el kontroll. Det mangler dokumentasjon på originalt anlegg og samsvarserklæring for arbeider utført etter byggeåret Det anbefales en el kontroll NEK 405-2-3 som er spesielt utformet for avhending av bolig

    Fuktsikring og drenering:

    Det mangler eller på grunn av alder er det sannsynlig at det mangler, utvendig fuktsikring av grunnmuren ved kjeller/underetasje.
    Vurderingen basert på alder. TG2 gis med bakgrunn i at mer enn halvparten av forventet brukstid for dreneringen er passert. Det er ingen symptomer på funksjonssvekkelse, men vær oppmerksom på at dette er en risikokonstruksjon.
    Det er ikke montert klemlist mot grunnmur i topp av grunnmursplasten med påfølgende fare for vanninntrenging bak plasten.
      
    Ovennevnte punkter er på ingen måte utfyllende. For ytterligere informasjon om byggemåte, årsak bak tilstandsgrader, konsekvens og anslag på eventuelle utbedringskostnader, se tilstandsrapport som ligger vedlagt. Interessenter oppfordres til å kontakte bygningssakyndig ved eventuelle bygningstekniske spørsmål.

    Arealer

    Totalt bruksareal: 72,0 m²

    • BRA-i: 72,0 m²
    • BRA-e: 0,0 m²

    I tillegg kommer TBA (terrasse-/balkongareal):  m²

    Arealbeskrivelse

    Det totale bruksarealet fordeler seg som følger:

    Enebolig
    Første etasje:
    BRA 33 m²
    - BRA-i 33 m²: Gang, Kjøkken, Stue, Toalettrom

    Andre etasje:
    BRA 22m²
    - BRA-i 22 m²: Gang, Bad, Soverom, Kott, Kott 2

    Kjeller:
    BRA 17 m²
    - BRA-i 17 m²: Gang, Bod/vaskerom, Bod 2, Kjellerstue

    Takstmanns kommentar til areal:
    Det er oppgitt areal etter ny arealstandard NS 3940:2023. Boligen kan ha sjakter, og piper som tas med som internt bruksareal. 11m2 i 2 etasje og 16m2 i kjelleren er ikke med i arealberegningen pga. for lav takhøyde. Godkjent takhøyde er 1,9 meter.

    Vedlagte plantegninger er ikke målbare, og oppgitte arealer er hentet fra vedlagte tilstandsrapport. Arealene er beregnet og angitt med utgangspunkt i NS 3940:23. Eventuelle betegnelser på rom er angitt ut fra den faktiske bruken, uavhengig av hva som er godkjent hos bygningsmyndighetene.

    Elektrisk anlegg

    Det gjøres oppmerksom på at en tilstandsrapport kun inneholder en forenklet kontroll av det elektriske anlegget, og at megler ikke har innhentet særskilte opplysninger om det finnes pålegg fra E.Verk på eiendommen.

    Oppvarming og energimerking

    Boligen har følgende oppvarming:
    -Varmepumpe i stue
    -Peisovn i stue
    -Elektrisk oppvarming for øvrig

    Dersom rom for varig opphold ikke har vegg- eller fastmonterte varmekilder ved visning følger dette heller ikke med.

    Drammenregionens brannvesen IKS hadde siste feiing 22.08.2023. Siste tilsyn var 06.12.2023. Det ble under dette tilsynet ikke avdekket avvik, anmerkninger eller andre forhold som har betydning for fyringsanlegget.

    Energiattest med energimerke Gul G er vedlagt salgsoppgaven.

    Løsøre og tilbehør

    Interessenter oppfordres til å lese vedlagte liste over løsøre og tilbehør som skal medfølge ved handelen. I de tilfeller det medfølger hvitevarer, overleveres disse uten noen form for garanti utover leverandørgaranti. Det gjøres oppmerksom på at løsøre som har en klar karakter av å være en del av selgers møbler - selv om det er skrudd opp på veggen, normalt sett ikke vil medfølge boligen ved overtakelse.

    Tomten

    604,80 m² eiet

    Ideell andel av felles tomt. Tomten er pent opparbeidet med plenarealer, div. beplantning og gruset gårdsplass.

    Seksjonseierne har enerett (eksklusiv bruks- og disposisjonsrett) til bruk av bestemte deler av sameiets fellesareal/hage som vist på signert flyfoto, samt eiendomsfoto med nærmere beskrivelse, inntatt som vedlegg til vedtektene. Denne seksjonen disponerer den nærmeste tredjedelen av hagen til huset.

    Parkering

    Boligen disponerer inntil to p-plass i gruset gårdsplass på felles tomt.

    Diverse

    Lysekrone i stue medfølger ikke handelen.

    Selger opplyser følgende:


    Det skal installeres partikkelfilter på vannet og i den forbindelse vil vannkrana i kjeller fjernes.

    Huset er tilkoblet linje fra Viken Fiber

  • Skole og barnehage

    Barneskole
    1,7 km til Bragernes skole
    1,8 km til Øren skole

    Ungdomsskole
    0,7 km til Børresen ungdomsskole

    Barnehager
    0,1 km til Lilleløkka barnehage
    0,4 km til Parktunet barnehage
    0,6 km til Sørbyløkka barnehage

    Dersom skole- og barnehagetilbud er av betydning for kjøpet, må interessenter selv sjekke dette med skolesjefens kontor. Se nabolagsprofilen i salgsoppgavens vedleggsdel, for oversikt over andre skoler og barnehager i nærheten.

    Adkomst

    Ved å trykke på kartet i annonsen får du enkelt tilgang til en spesifisert reiserute fra ønsket startdestinasjon til den aktuelle boligen. Det vil bli skiltet med EIE visningsskilt ved fellesvisninger.

    Områdebeskrivelse

    Eiendommen har en svært attraktiv beliggenhet i det sjarmerende og ikoniske boligstrøket kjent som "det engelske kvartal" på Bragernes, midt i Drammen sentrum. Her bor du tilbaketrukket og rolig, samtidig som du har umiddelbar nærhet til alt byen har å by på. Innen få minutters gange finner du Bragernes torg med dagligvarebutikker, nisjebutikker, caféer, restauranter, kino, teater og et bredt utvalg av butikker og servicetilbud.

    Området byr på en rekke frilufts- og rekreasjonsmuligheter. I umiddelbar nærhet finner du elvepromenaden, perfekt for gå-, jogge- eller sykkelturer. Bare et steinkast unna ligger «Zik Zakken» – inngangsporten til Bragernesåsens flotte turterreng med populære utsiktspunkter som Åspaviljongen og Spiralen. Drammensmarka byr på et mangfold av stier og turmuligheter året rundt. På motsatt side av elven finner du Marienlyst Idrettspark med fotballbaner, skøytebane, tennisanlegg, idrettshall og Drammensbadet – et av Norges største badeanlegg med innendørs- og utendørsbassenger. Det er også gangavstand til flere treningssentre.

    Offentlig transport er lett tilgjengelig med nærmeste bussholdeplass i kort gangavstand. Herfra går det busser både til sentrum, Åssiden og videre, samt Vy Express med avganger mot Oslo og Notodden via Kongsberg. Drammen togstasjon ligger ca. 1 km unna og tilbyr både lokal-, regional- og flytogforbindelser.

    Populære Børresen ungdomsskole ligger i nærområdet, med kort gåavstand. Det er også nærhet til Bragernes skole på Toppenhaug, og det finnes flere barnehager i nærområdet, hvor Lilleløkka barnehage er den nærmeste. Det er heller ikke lang vei til andre utdanningsinstitusjoner som Universitetet i Sørøst-Norge.

  • Eiendomsskatt

    Det er ikke innført eiendomsskatt i kommunen.

    Kommunale avgifter

    Vann og avløp: kr. 5 391,- i 2024 for 36 kbm. Boligen har installert vannmåler, og avgiften vil derfor variere med forbruket. Det beregnes ikke forskudd på terminene, men faktureres på grunnlag av faktisk forbruk/avlesning.

    Renovasjon: kr. 3 944,- i 2025 for samarbeid ordning.

    Feiing: kr. 578,- pr gang pr pipeløp i 2025.

    Det kan forekomme variasjoner i avgiftene som følge av forbruk og eventuelle endringer i gebyrer/avgifter.

    Fellesutgifter

    Sameiet har ikke fellesutgifter.

    Forsikring

    Eiendommen er forsikret i Tryg Forsikring med polisenummer: 8791853
    Det gjøres oppmerksom på at sameiet ikke har felles forsikring, og at denne seksjonen står for egne forsikringer.

    Formuesverdi

    Ifølge Skatteetaten var formuesverdien for inntektsåret 2023:  

    Som primærbolig kr. 683 026,00,- som forutsetter at boligen brukes som fast bopæl.  

    Som sekundærbolig kr. 2 732 103,00,- ved annen bruk av eiendommen.  

    Formuesverdien justeres normalt årlig, og det henvises til Skatteetatens websider dersom ytterligere informasjon er ønskelig.

    Sameiet

    -Sameiets navn er Sameiet Amtmand Bangs gate 6/6B.
    -Sameiet består av 3 seksjoner og den aktuelle seksjonen har sameiebrøk 1/3
    -Eierseksjonssameiet er kun enkelt organisert. Det foreligger ikke husordensregler, årsregnskap eller annet iht. eierseksjonsloven, og eiendomsmegler kan således ikke fremlegge dette.
    -Dersom sameiet mottar en regning, vil dette normalt fordeles etter sameiebrøk.
    -Vedtekter, vedtatt 30.03.2023, fastslår at utgifter til ytre vedlikehold og vedlikehold av fellesrom i bygningen hvor seksjon 1 og 2 er beliggende, deles med 50 % på hhv. seksjon nr. 1 og seksjon nr. 2. Ytre vedlikehold av bygningen hvor seksjon 3 er beliggende, dekkes av eieren av seksjon nr. 3 alene.
    -Vedtekter ligger vedlagt salgsoppgaven.

    Det gjøres oppmerksom på at ingen kan kjøpe eller på annen måte erverve flere enn 2 boligseksjoner i samme eierseksjonssameie, jf. lov om eierseksjoner.

    Fellesgjeld

    Sameiet har ikke fellesgjeld.

    Årsregnskap

    Sameiet fører ikke regnskap.

    Styregodkjennelse og forkjøpsrett

    Det kreves ikke styregodkjennelse av kjøper. Seksjonen er heller ikke beheftet med forkjøpsrett.

  • Midlertidig brukstillatelse og ferdigattest

    Ferdigattest:
    -Eiendommen er oppført før 1998 og har ikke ferdigattest eller midlertidig brukstillatelse. Eiendommen er først registrert tatt i bruk 01.01.1916. Iht. plan- og bygningsloven § 21-10, utstedes ikke ferdigattest for bygg/endringer som ble omsøkt før 01.01.1998. Det vil dermed ikke være mulig å be om ferdigattest for slike tiltak. Dette betyr ikke at tiltak blir lovlige, men at saken ikke lenger kan avsluttes med ferdigattest.
    -Det foreligger ferdigattest for AMTMAND BANGS GATE 6 B, SIDEBYGG (SEKSJONSNR. 3) datert 14.10.2008.

    Godkjente tegninger:
    -Det foreligger udaterte godkjente byggetegninger for alle tre seksjonene.
    -Tegningene samsvarer ikke med dagens bruk.
    -Deler av badet i 2. etasje er godkjent som loft og deler av soverom i 2. etasje er godkjent som bod. Dette medfører en bruksendring og er søknadspliktig.
    -Ingen rom i kjelleretasjen er godkjent for varig opphold.
    -De samme avvikene gjelder også i seksjoneringen.
    -Arealene er likevel medtatt i tilstandsrapport som henholdsvis BRA og BRA-i.
    -Evt. søknad om godkjenning av tiltaket i tråd med dagens bruk skjer for kjøpers regning og risiko.
    -Kjøper overtar eiendommen slik den fremstår på visning, samt eventuell ulovlighetsoppfølging fra kommunen sin side.

    Ferdigattest og tegninger ligger vedlagt i salgsoppgave.

    Regulering

    Kommuneplan:
    -Eiendommen ligger i område avsatt til boligbebyggelse - nåværende iht. kommuneplan ikrafttrådt 05.10.2015.

    Kommunedelplan:
    -Eiendommen er en del av kommunedelplan for sentrum, vedtatt 30.05.2006. Sentrumsplanen er en arealplan som beskriver den utviklingen en ønsker for sentrums bebyggelse og infrastruktur, og gir rammer for byutviklingen. Ta kontakt med kommunen for ytterligere spørsmål.

    Reguleringsplan:
    -Eiendommen er uregulert.

    Kulturminne:
    -Eiendommen er listeført som kulturminne av nasjonal interesse, men er ikke formelt fredet eller vernet. Det knytter seg nasjonal interesse til kulturmiljøet på grunnlag av områdets velbevarte boligarkitektur og hager som er utsprunget fra 1900-tallets engelske hagebyideal. Kulturmiljøet har opplevelses- og kunnskapsverdier som er å finne i områdets boligarkitektur bygget fra tidlig 1900-tall frem til 1930- tallet. Kjernen i området er «Det engelske kvartal», bygget etter engelsk forbilde. Boligarkitekturen, hage og landskapet danner en bevaringsverdig kulturhistorisk sammenheng som utgjør kilde til både kunnskap og opplevelse. Samlet sett utgjør området et kulturmiljø av nasjonal interesse.
    -Eiendommen er i Drammen kommune registrert med høy bevaringsverdi - Klasse B. Det er ingen spesielle restriksjoner i forbindelse med at eiendommen er listeført. Dersom eiendommen er registrert i kulturminneregistreringen til kommunen skal kommunen gi en rådgivende uttalelse i byggesaker som berører eiendommen. Dette kan ha betydning for eksempel når kommunen skal treffe avgjørelse i sak om byggesøknad eller rivningssøknad.

    SEFRAK:
    -Eiendommen er SEFRAK-registrert - et landsdekkende register over eldre bygninger og andre kulturminner. Slike bygninger er ikke tillagt spesielle restriksjoner, men det betyr at lokale bygningsmyndigheter må vurdere verneverdien før de gir tillatelse til å rive, flytte eller endre bygningen. For "meldepliktige bygninger" (bygninger som er eldre enn 1850), er det lovfestet i § 25 i Kulturminnelova at slike byggesaker skal oversendes fylkeskommunen til vurdering før bygge- eller rivningssøknad blir godkjent.

    Hensynssoner:
    -Kvikkleire. Boligen ligger innenfor aktsomhetsområde for kvikkleire med risiko for skred "ingen" og konsekvens ved skred "ingen".
    -Radon. Boligen ligger innenfor radonutsatt område med "usikker aktsomhet".

    Regulering under arbeid:
    -PlanID: 3301 20200013. Plannavn: Områderegulering for Bragernes sentrum vest (det tidligere sykehuset). Hensikten med planen er å legge til rette for en transformasjon av sykehusområdet til et attraktivt by- og bomiljø gjennom en utvikling basert på komplettering av kvartalsstrukturen, åpning av Kudalsbekken og tilrettelegging for en sentrumsnær boligutvikling basert på nye mobilitetsløsninger som tar hensyn til fremtidig behov for sosial infrastruktur.

    Utsnitt av plan med tilhørende bestemmelser kan fås ved henvendelse til megler.

    Vei, vann og kloakk

    Eiendommen har adkomst via offentlig vei.

    Eiendommen er tilknyttet kommunalt ledningsnett via private stikkledninger. Eier er selv ansvarlig for private stikkledninger til bygningen.

    Rettigheter og heftelser

    Eiendommen overdras fri for pengeheftelser. Kommunen har lovbestemt legalpant i sameiets eiendom som sikkerhet for betaling av kommunale gebyr. Iht. eierseksjonsloven § 31 har sameiet legalpant for forfalte felleskostnader og andre krav. Pantet er begrenset til 2G per bruksenhet.

    Dnr. 9434, tgl. 24.11.1983 - Seksjonering
    SNR: 3
    Formål: Bolig
    Sameiebrøk: 1 / 3

    Dnr. 369867, tgl. 25.05.2010 - Rettsbok
    Bestemmelse om bebyggelse
    Sak: F2010-017807

    Dnr. 9434, tgl. 24.11.1983 - Erklæring/avtale
    PANTERETT UTEN OPPTRINNSRETT TIL SAMEIET
    FOR NOK 10,000
    MED PRIORITET 90 % AV FØRSTE TGL OVERDRAGELSESPRIS
    GJELDER DENNE REGISTERENHETEN MED FLERE


    For servitutter eldre enn fradelingsdato og eventuelle arealoppføringer som kan ha betydning for denne matrikkelenhet henvises det til avgivereiendommen. Ta kontakt med megler for mer informasjon.

    Utleie

    Seksjonen har ingen utleiedel, men normalt vil det være anledning til å leie ut hele eller deler av seksjonen, så sant utleiearealet er godkjent for varig opphold og har forsvarlige radonverdier. Det gjøres allikevel oppmerksom på at kortidsutleie av hele seksjonen i mer enn 90 døgn per år allikevel ikke er lov iht. eierseksjonsloven. Leietaker må følge ordensregler og vedtekter på lik linje som eier.

    Radon

    Det gjøres oppmerksom på at det ved utleie er krav til å gjennomføre radonmåling, og at forsvarlige nivåer skal kunne dokumenteres. Kravet gjelder alle typer utleieboliger, inkludert leiligheter og hybler i tilknytning til egen bolig, såfremt det betales husleie.

  • Totalpris inkl. omkostninger

    Prisantydning kr 4 200 000,-

    I tillegg til prisantydning og ev. fellesgjeld, påløper følgende omkostninger:

    Dokumentavgift kr 106 250,00,-

    Pantattest kjøper kr 240,00,-

    Tingl.gebyr pantedokument kr 500,00,-

    Tingl.gebyr skjøte kr 500,00,-

    Tryg Boligkjøperpakke - andel/aksje/eierseksjon (valgfri) kr 9 950,00,-

    Totalpris inkl. omkostninger og fellesgjeld kr 4 317 440,-

    Det ovenstående forutsetter at eiendommen selges til prisantydning og at det kun tinglyses ett pantedokument. Det tas forbehold om endringer i offentlige gebyr.

    Kjøpekontrakt og overtakelse

    Partene er forpliktet til å signere kjøpekontrakt utarbeidet av eiendomsmeglerforetaket rett etter aksept av bud. Kjøpekontrakten kan besiktiges hos eiendomsmegler før bud inngis. 

    Boligkjøperpakken og boligkjøperforsikring

    EIE tilbyr sammen med Gjensidige et gunstig forsikringskonsept for deg som kjøper bolig gjennom EIE.

    Kjøpere (ikke juridiske personer) har anledning til å tegne Boligkjøperpakken.

    Pakken inkluderer bl.a. husforsikring, innboforsikring Pluss, dobbel rentedekning, flytteforsikring og boligkjøperforsikring som gir deg juridisk bistand dersom du ønsker å reklamere på boligkjøpet.

    Kjøpere (ikke juridiske personer) kan også velge å kun tegne Boligkjøperforsikring.

    Boligkjøperpakken/Boligkjøperforsikring må tegnes senest i forbindelse med kontraktsmøtet.

    Produktark for Boligkjøperpakken og Boligkjøperforsikring ligger vedlagt i salgsoppgaven.

    Ta kontakt med megler for ytterligere informasjon.

    Budgivning

    Eiendomsmegler skal legge til rette for en forsvarlig avvikling av budrunden. Vi gjør oppmerksom på at det i forbrukerforhold ikke kan inngis bud med kortere akseptfrist enn kl. 12.00 første virkedag etter siste annonserte visning. Eiendomsmegler kan ikke formidle bud med kortere akseptfrist enn dette. Hos EIE stiller vi strengere krav til frister ved budgivning enn det som følger av Forbrukerinformasjon om budgivning, vedlagt i salgsoppgaven. Bud skal ikke ha en akseptfrist på mindre enn 30 minutter fra budet inngis. Bud med kortere akseptfrist enn 30 minutter kan bli avvist.

    Eiendomsmegler har ikke ansvar for forsinkelser som skyldes tekniske feil. Akseptfristen er absolutt, det vil si at selger må akseptere budet og kjøper meddeles aksepten innen utløpet av akseptfristen. Dersom du utsetter inngivelse av bud til tett opp mot akseptfristen på et annet bud er det en reell fare for at eiendommen kan bli solgt før ditt bud kommer frem til megler og/eller megler rekker å bringe budet videre til selger. Husk alltid å ringe megler etter at du har sendt et bud eller budforhøyelse, for å forsikre deg om at budet er mottatt og kan formidles til selger. For øvrig vises det til vedlagte forbrukerinformasjon om budgivning.

    Alle bud og budforhøyelser skal være skriftlig. I tillegg må legitimasjon være fremlagt, og budet skal signeres av budgiver. Eiendomsmegler kan ikke formidle bud før disse kravene er oppfylt. Vi oppfordrer til å inngi bud elektronisk, ved å trykke på "Gå til budgivning" på eiendommens hjemmeside på eie.no eller ved å trykke på knappen "Gi bud" i hjem/finn-annonsen. Ved å benytte denne tjenesten vil vilkårene om legitimasjon og signatur fra budgiver være oppfylt.

    Eiendomsmegler kan ikke formidle bud med forbehold om at bud eller forhold i bud skal holdes skjult for andre budgivere og interessenter.

    Eiendomsmegler skal kontrollere budgiverens finansiering før handel sluttes.

    Som kjøper og selger hos EIE vil du få tilsendt budjournalen etter at handel er inngått. Dette innebærer at alle bud vil bli gjort kjent for partene i den endelige kjøpsavtalen. Øvrige budgivere kan be om å få en kopi av budjournalen i anonymisert form.

    Det er viktig at du gjør deg kjent med all informasjon om boligen, og at du har spurt om det du eventuelt lurer på, før du legger inn et bud.

    Betalingsbetingelser

    Fullstendig kjøpesum inkludert omkostninger, samt eventuelt pantedokument tilknyttet lån, skal kunne disponeres over hos megler senest 2 virkedager før overtagelse. Kjøpesummen skal innbetales fra norsk finansinstitusjon og eventuell egenkapital skal innbetales i én samlet betaling fra kjøpers egen konto i norsk finansinstitusjon.

    Lovanvendelse

    Generelle bestemmelser
    Salgsoppgaven er basert på de opplysningene selger har gitt til megler, den bygningssakyndiges tilstandsrapport, samt opplysninger innhentet fra kommunen, Kartverket og andre tilgjengelige kilder. Det er viktig at kjøper setter seg grundig inn i alle salgsdokumentene, herunder salgsoppgave, tilstandsrapport og selgers egenerklæring. Kjøper anses kjent med forhold som er tydelig beskrevet i salgsdokumentene, og slike forhold kan ikke påberopes som mangler. Dette gjelder uavhengig av om kjøper har lest dokumentene. Alle interessenter oppfordres til å undersøke eiendommen nøye, gjerne sammen med fagkyndig før bud inngis. Kjøper som velger å kjøpe usett kan ikke gjøre gjeldende som mangel noe han burde blitt kjent med ved undersøkelsen.

    Dersom det er behov for avklaringer, anbefaler vi at interessenter rådfører seg med eiendomsmegler eller egne rådgivere før det legges inn bud.

    En bolig som har blitt brukt i en viss tid, har vanligvis blitt utsatt for slitasje og skader kan ha oppstått. Slik bruksslitasje må kjøper regne med, og det kan avdekkes enkelte forhold etter overtakelse som nødvendiggjør utbedringer. Normal slitasje og skader som nødvendiggjør utbedring, er innenfor hva kjøper må forvente og vil ikke utgjøre en mangel.

    Kjøper og selgers rettigheter og plikter reguleres av avtalen mellom partene, samt informasjonen som har vært tilgjengelig for kjøperen i forbindelse med handelen. Avtalen utfylles av avhendingsloven, og det gjelder ulike avtalevilkår avhengig av om kjøper er forbrukerkjøper eller ikke. Dette er nærmere beskrevet nedenfor.

    På grunn av ulike avtalevilkår kan selger vurdere bud fra en som ikke er forbruker, ulikt fra en forbrukers bud. Dersom kjøper ikke er forbruker, er selger sitt mulige mangelsansvar begrenset fordi eiendommen selges "som den er". Selger kan ikke ta «som den er» forbehold ovenfor en forbrukerkjøper. Selv et lavere bud fra en som ikke er forbruker kan foretrekkes fordi begrensningen i mulig mangelsansvar kan ha egenverdi for selger. Selger står fritt til å forkaste eller akseptere ethvert bud, og er for eksempel ikke forpliktet til å akseptere høyeste bud.

    Budgiver skal i budskjemaet avgi egenerklæring om budgiver er forbruker eller næringsdrivende/ person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.

    Forbrukerkjøp - definisjon
    Med forbrukerkjøp menes kjøp av eiendom når kjøperen er en fysisk person som ikke hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet.

    Forbruker – avtalevilkår
    Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen, eller det foreligger brudd på bestemmelsene i avhendingsloven §§ 3-2 til 3-8. Hvis eiendommen ikke er i samsvar med det kjøperen må kunne forvente ut ifra alder, type og synlig tilstand, kan det være grunnlag for mangelskrav. Det samme gjelder hvis det er holdt tilbake eller gitt uriktige opplysninger om eiendommen. Dette gjelder likevel bare dersom man kan gå ut ifra at det virket inn på avtalen at opplysningen ikke ble gitt eller at feil uriktige opplysninger ikke blir rettet i tide på en tydelig måte.

    Boligen kan ha en mangel etter avhendingsloven § 3-3 dersom det er avvik mellom opplyst og faktisk innvendig areal, forutsatt at avviket er på 2% eller mer og minimum 1 kvm.

    Ved beregning av et eventuelt prisavslag eller erstatning må kjøper selv dekke tap/kostnader opptil et beløp på kr 10 000 (egenandel).

    Ikke-forbruker (næringsdrivende) – definisjon
    Hvis kjøper er en juridisk person, eller en fysisk person som hovedsakelig handler som ledd i næringsvirksomhet, vil kjøpet ikke anses som et forbrukerkjøp.

    Ikke-forbruker – avtalevilkår
    Eiendommen har en mangel dersom den ikke er i samsvar med kravene som følger av avtalen. Eiendommen selges «som den er», og selgers ansvar utover det konkret avtalte er da begrenset etter avhendingsloven § 3-9, første ledd andre setning.

    Avhendingsloven § 3-3 andre ledd fravikes, og hvorvidt boligens arealsvikt utgjør en mangel vurderes etter avhendingsloven § 3-8.

    Informasjon om kjøpers undersøkelsesplikt, herunder oppfordringen om å undersøke eiendommen nøye, gjelder også for kjøpere som ikke anses som forbrukere.

    Uautorisert kopiering eller gjenbruk av all tekst og alle bilder i denne annonse/salgsoppgave er ikke tillatt.

    Personvern

    Som interessent, budgiver og kjøper vil dine personopplysninger bli registrert og lagret for videre oppfølging. Som eiendomsmeglingsforetak har vi plikt til å oppbevare kontrakter og dokumenter i minst 10 år, jf. eiendomsmeglingsforskriften. Mulighetene for å få slettet personopplysninger er derfor begrenset. Les mer om EIE`s behandling av personopplysninger i vår personvernerklæring på eie.no/personvern

    Hvitvasking

    Eiendomsmeglere er underlagt lov om hvitvasking og tilhørende forskrift, som pålegger oss å gjennomføre kundekontroll av selger og kjøper, herunder fullmektiger. Slike kontrolltiltak vil i praksis gjøres ved å bekrefte våre kunders og reelle rettighetshaveres identitet, samt å innhente informasjon knyttet til handelens formål og tilsiktede art.

    Dersom kjøper ikke bidrar til dette, og det medfører at transaksjonen ikke kan gjennomføres eller blir forsinket, misligholder kjøper avtalen. Dette vil kunne gi selger rettigheter etter avhendingsloven, herunder rett til å heve kjøpet og gjennomføre dekningssalg for kjøpers regning dersom misligholdet er vesentlig.

    I tilfeller der det er selger som ikke bidrar til at megler får gjennomført løpende kontrolltiltak underveis i oppdraget må megler stanse gjennomføringen av transaksjonen. Selger vil i så fall ha misligholdt sine forpliktelser, og kjøper vil kunne ha krav mot selger etter avhendingslovens bestemmelser om mislighold og forsinkelse.

    Dersom nødvendige kontrolltiltak ikke lar seg gjennomføre vil EIE eiendomsmegling ikke kunne bistå med handelen eller foreta oppgjør.

    Meglers vederlag

    Følgende er avtalt om meglers vederlag, og skal betales av selger:

    Provisjon 1,100 % av salgssummen inkl. mva

    Markedspakke Premium+: kr. 26 900,00
    Visningshonorar, per visning: kr. 3 500,00
    Oppgjørsgebyr: kr. 7 900,00
    E-tinglysning, grunnboksutskrift og kredittkostnad: kr. 3 900,00
    Tilrettelegging: kr. 15 900,00
    Kjøpsrådgivning: kr. 0,00

    Selger skal betale utlegg i samsvar med oppdragsavtalen. stipulert til ca. kr. 65 043.
    Samlet skal selger betale ca. kr. 108 670 for vederlag og utlegg ved salg til prisantydning.

    Dersom handel ikke kommer i stand eller oppdraget sies opp, har oppdragstaker krav på rimelig vederlag for medgått tid/utført arbeid og avtalte utgifter (utgifter til påløpte visninger, innhenting av opplysninger, markedspakke og tilrettelegging), samt eventuelle utlegg. Ved beregning av vederlaget tas det utgangspunkt i timespris på oppdraget. Alle priser er inkl. mva.

    Om oppdraget

    Oppdr.nr: 46250118
    Ansvarlig megler: John-Amund Høistad

    EIE Drammen
    EIE Drammen Bragernes
    NO 932 843 765 MVA

    Produkter eller tjenester som tilbys partene i forbindelse med oppdraget

    Meglerforetaket og EIE-kjeden har flere samarbeidspartnere som tilbyr produkter eller tjenester i forbindelse med gjennomføring av megleroppdraget.

    Dette gjelder følgende:

    • Gjensidige forsikring tilbyr boligselger- og boligkjøperforsikring samt forsikringsløsninger til selger og kjøper
    • Overo leverer oppgjørsskjema og overtakelsesprotokoll for EIE. Kunder tilbys ulike leverandører for strøm, alarm og bredbånd avhengig av tilbydere i kundens nærområde
    • EIE AS, som er franchisegiver for EIE-kjeden, og enkelte meglerkontor i EIE-kjeden har eierinteresser i Bomega AS (Hjem.no)
    • Finit Deleie tilbyr deleie på enkelte objekter
    • Secundo er en markedsplass for salg av bruktgjenstander

    Les mer om våre samarbeid og investeringer her - https://eie.no/eiendom/eie-investerer

  • Sett deg godt inn objektet og les salgsoppgaven nøye før du gir bud. Du kan spørre megler for mer informasjon om budgivingsprosessen.


    Vennligst ta kontakt med megler om budgivningen.

  • Valg av eiendomsmeglingsforetak skal være frivillig. Eiendomsmeglingsforetak kan ikke inngå oppdrag om eiendomsmegling dersom inngåelsen av oppdraget er satt som vilkår i avtale om annet enn eiendomsmegling, f.eks. tilbud om lån eller andre banktjenester, jf. Lov om eiendomsmegling § 6-3 (3).

Få full oversikt

EIE portalen - ditt boligunivers

Bilde av iphone som viser EIE-portalen